Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, Eğitim Merkezimizde Gerçekleştirilen İnfaz ve Koruma Memurlarının Yemin Törenine Katıldı.
02.10.2023

Yemin töreninde konuşma yapan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, infaz ve koruma memurlarının adalet sistemimin güçlenmesinde, toplumun suça karşı korunması sürecinde görev alacaklarını ifade etti. Ceza infaz sisteminin en önemli amaçlarından birisinin hükümlülerin infaz sonrası suçtan uzak tutulması olduğunu vurgulayan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, infaz sürecinde suça karışmış insanların olumlu yönde kişisel gelişimlerini tamamlamaya odaklandıklarını söyledi.

 

İnfaz ve Koruma Memurlarına Önemli Görevler Düşüyor

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, bu çerçevede infaz ve koruma memurlarına büyük bir görev düştüğünü söyleyerek, “Öncelikle bu kişilerin aklına ve yüreğine dokunarak onların gelişim süreçlerini desteklemek en büyük vazifeniz olmalıdır. Bu kapsamda talip olduğunuz meslek ile şüphesiz ki toplumsal önemi yüksek bir alanda sorumluluk üstlenmektesiniz. Aynı zamanda hükümlü ve tutukluların temel insan haklarının ve onurunun korunması sorumluluğu da artık sizlerin omuzlarında olacak. Bakanlığımızda ve alanda görev alan infaz hizmetleri personelinin bu konudaki hassasiyetimizin farkında olduğuna ve bu doğrultuda görev ifa ettiğine yürekten inanıyorum.” dedi.

Islah Çalışmaları Örnek Oluyor

İnfaz ve koruma memurlarının eğitim sürecinde katkısı olanlara teşekkür eden Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, son yıllarda ceza infaz kurumlarında teknolojinin imkânlarının kullanılmaya başlandığını, ACEP gibi kapsamlı projelerin de ceza infaz kurumlarında başarıyla uygulandığını dile getirdi. Ceza infaz kurumlarında yürütülen projelerin ulusal ve uluslararası düzeyde ödül aldığını anlatan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tutuklu ve hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması gerçekten çok önemli. Ceza adalet sistemimizi, infaz sistemimizi hukuk devleti ilkelerine ve insan haklarına uygun hale getirmeye yönelik çok sayıda mevzuat ilerlemesini zaman içerisinde gerçekleştirdik. Bugün ceza infaz kurumlarımızda yürüttüğümüz, eğitim, iyileştirme ve meslek edindirme çalışmalarıyla somutlaşan ıslah faaliyetleri birçok ülkeye örnek olarak gösterilmektedir. Hatta, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüz eğitimci personellerini dost ülkelere göndererek, o ülkelerin infaz sistemine katkıda bulunduğunu memnuniyetle belirtmek istiyorum.”

 Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç konuşmasında, 5 personel eğitim merkeziyle personel gelişimini aktif olarak desteklediklerini, son 21 yılda gerçekleşen yapısal dönüşüm çalışmalarının en dikkat çekici örneğinin personel eğitim merkezleri olduğunu dile getirdi.


 

“Bu Kutsal Kamu Görevini En İyi Şekilde Yerine Getirmek Bizlerin Sorumluluğudur”

Programda konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürümüz Enis Yavuz Yıldırım, ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmaları amacıyla çalışmalar yapıldığını belirterek, “Devletimizin bizlere emaneti olan bu kutsal kamu görevini en iyi şekilde yerine getirmek bizlerin en önemli sorumluluğudur. Bu görevi yerine getiren personelimizin bilgili ve donanımlı olması, infazın temel amacında yer alan hedeflere ulaşmamızı sağlayacak en önemli güç kaynağımızdır.” dedi.

Personel eğitim merkezleri hakkında bilgi veren Genel Müdürümüz Enis Yavuz Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ankara Personel Eğitim Merkezimizde, kamu kurumları arasında nadir bulunan ve infaz alanında tek olma özelliğine sahip olan ihtisas kütüphanemiz ile bilginin ve bilimin ilgililere ulaşılmasını sağlayarak, araştırma ve geliştirme çalışmalarını destekleyecek kütüphanemiz mevcuttur. Bu modern eğitim ortamları ve eğitim araçları, öğrenmenin kalıcı olması ve değişim için bizlere güç vermektedir.”

Konuşmaların ardından Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, eğitimini dereceyle bitiren infaz ve koruma memurlarına plaket verdi. Program, infaz ve koruma memurlarının yemin etmesiyle tamamlandı.

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, İhtisas Kütüphanesinin de Açılışını Gerçekleştirdi

İnfaz ve koruma memurlarının yemin töreni öncesinde Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, Eğitim Merkezimizi gezerek, yürütülen eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Eğitim Merkezimiz bünyesinde oluşturulan ihtisas kütüphanesinin de açılışını gerçekleştiren Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arşivlerinden oluşturulan fotoğraf sergisini gezdi.

Eğitim Merkezimizde yapılan programa Adalet Bakan Yardımcıları Hasan Yılmaz, Ramazan Can, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Turan Kuloğlu, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürü Günay Albayrak, 
Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Banu Demirci Altay, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Çelebi Yılmaz,  Eğitim Merkezi Müdürümüz Hüseyin Aslan ve tetkik hâkimleri katıldı.

Adres

Ahlatlıbel Mahallesi 1859. cadde No:42 ÇANKAYA/ANKARA

Telefon

0312 489 18 15 - 489 18 14

FAKS 0312 489 18 13

E-Posta

cte.ankara_egtmrkisaretadalet.gov.tr